CZYTELNICTWO GMINNE
Miejsko-Powiatowa Biblioteka Publiczna
2 026
Liczba zarejestrowanych czytelników w 2021 r.
33 147
Liczba pozycji wypożyczonych w 2021 r.
17 856
Liczba odwiedzin w 2021 r.
Dotacja podmiotowa dla Bibliotek Publicznych w 2021 r.
434 300 zł
+4,14%
do roku 2020
najważniejsze formy pracy z czytelnikiem w 2021 r.
Cykliczne zajęcia dla dzieci i młodzieży i dorosłych
W I półroczu ze względu na ograniczenia epidemiologiczne nie odbywały się cykliczne zajęcia dla dzieci i młodzieży. Od kwietnia odbyło się 21 zajęć bibliotecznych, w których uczestniczyło 421 dzieci. W czerwcu odbywały się wycieczki do biblioteki uczniów szkół podstawowych (2 klasy - 24 osoby). Od maja została wznowiona działalność Dyskusyjnego Klubu Książki, gdzie przeprowadzono 6 spotkań, w których uczestniczyło 59 osób.
Szkolenia dla bibliotekarzy
W 2021 r. odbyło się 7 szkoleń dla bibliotekarzy Powiatu Oleckiego.
Cyfrowa Wypożyczalnia Międzybiblioteczna Książek i Czasopism Naukowych ACADEMICA
W bibliotece jest dostęp do Cyfrowej Wypożyczalni Międzybibliotecznej Książek i Czasopism Naukowych ACADEMICA (academica.edu.pl). Dzięki Academice w bibliotece jest dostęp do ponad pół miliona pełnotekstowych publikacji naukowych z zasobów Biblioteki Narodowej w formie cyfrowej.
Legimi
Czytelnicy mają dostęp do Legimi - wypożyczalni książek elektronicznych. Zainteresowani mają do dyspozycji ponad 60.000 tytułów ebooków i audiobooków.
Celem upowszechniania czytelnictwa Biblioteka:
prowadziła lekcje biblioteczne dla szkół i przedszkoli z terenu Miasta i Gminy Olecko,
opracowywała stałe ekspozycje nowości książkowych,
systematyczne umieszczała informacje o bibliotece w lokalnej prasie, rozpowszechniała plakaty i afisze informujące o przypadających rocznicach i wydarzeniach,
opracowywała wystawki z okazji rocznic literackich oraz gazetki wakacyjne, tematycznie związane z Oleckiem i pięknym krajobrazem mazurskim.
W 2021 r. biblioteka realizowała I etap projektu „Sztuka czytania czyli Olecka Lista Bestsellerów” dofinansowanego przez MKiDzN w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0.
W 2021 r. zwiększono dostępność zbiorów w postaci cyfrowej (ebooki i audiobooki) za pomocą platform Ibuk Libra, Legimi, Empik Go. Udostępniano zbiory w usłudze „Książka na telefon”.