DZIAŁALNOŚĆ KULTURALNA


Wydatki zrealizowane w ramach kultury I DZIEDZICTWA NARODOWEGO w 2021 r.

4 774 242

+45,44%

do roku 2020


WARTOŚĆ DOTACJI PODMIOTOWEJ PRZEKAZANEJ Regionalnemu Ośrodkowi KULTURY "mazury garbate" w 2021 r.

2 725 955

+40,19%

do roku 2020



Największe imprezy miejskie w 2021 r.



Przystanek olecko


Przystanek Olecko trwał tydzień - od 19 lipca (poniedziałek) do 25 lipca (niedziela).

Na Przystanku Muzyka zagrali: Kult, Lady Pank, Łydka Grubasa, Kundle i Dary Lasu oraz Miejska Orkiestra Dęta pod batutą Weroniki Kordowskiej. Dla tych wszystkich, którym nie wystarczyło słuchanie i lubią pograć oraz pośpiewać zorganizowano: Workshop Rytmu dookoła Największego Bębna Świata pod wodzą Ryszarda Bazarnika i warsztaty wokalne „Śpiewo-krzyk” prowadzone przez Annę Szafranowską (oba zakończone pokazami na finał), a także Scenę Otwartą w Palecie Smaków na Placu Wolności oraz pierwszą w naszym mieście imprezę Silent Disco.

Na Przystanku Nowe Media zorganizowano: kinoterapię z samym Tomaszem Raczkiem, seans w Kinie Samochodowym, warsztaty fotografii ulicznej z Radosławem Krupińskim oraz pozowanie do portretów stylizowanych na znane obrazy.

Przystanek Literatura, w ramach których odbyło się spotkanie autorskie z Jakubem Żulczykiem, pisarskie warsztaty z Małgorzatą Wardą, literacki spacer po Olecku z Elizą Ptaszyńską oraz tworzenie książek interaktywnych z Pióropuszem.

Na Przystanku Teatr zorganizowano: animacje teatru The art. „W krainie Minionków” oraz finał dorocznego Pleneru Radosnej Twórczości.

Przystanek Sztuka, a w nim: sztuka ebru, malowanie ceramiki i szkła, pouring, ilustracja i komiks, projektowanie mody, malowanie emocjami, plener malarski w Wojciechem Dzieszkiewiczem, tworzenie z papierowikliny, zajęcia plastyczno-sensoryczne w Strefie Bobasa, a także spotkania z mistrzami: Urszulą Sadowską-Murawiec na wystawie jej obrazów olejnych zatytułowanej „Zjawy i inne byty” oraz Wojciechem Dzieszkiewiczem, który pokazał swoje grafiki z cyklu „A jednak zmieniło się wszystko”.

Przystanek Sport odbył się wraz z Justyną Biśtygą, która wraz z przyjaciółmi poprowadziła III Maraton Zumbę Fitness oraz Zumbę Kids. Emocje rozpaliły się podczas V Oleckiej Parady Motocyklowej, a szare komórki ożyły podczas III Rodzinnych Przystankowych Mistrzostw Olecka w Szachach Szybkich.

Zdjęcie przedstawia artystę z mikrofonem na scenie.
Zdjęcie przedstawia tłum widzów na koncercie.
Zdjęcie przedstawia kaskadera na motocyklu.
Zdjęcie przedstawia salę kinową w trakcie trwania seansu.
Zdjęcie przedstawiam obraz na ścianie.
Zdjęcie przedstawia śpiewające dzieci.



Active Festival Olecko 2021

12.08-15.08.2021 r.


W dniach 13-16 sierpnia 2020 r. odbył się ACTIVE FESTIVAL OLECKO. Jest to impreza interdyscyplinarna skierowana do wielu grup odbiorców w regionie: zarówno melomanów, osób preferujących aktywny sposób spędzania czasu, rodzin z dziećmi, jak i osób zainteresowanych nurtem slow. Cztery dni wypełnione po brzegi spotkaniami, warsztatami, pokazami filmowymi, koncertami, aktywnościami dla ciała i ducha. W sumie impreza składała się z ponad 90 wydarzeń na pięciu festiwalowych strefach.

Festiwalowa strefa warsztatów dla poszukiwaczy najbardziej wysublimowanych technik i umiejętności. Warsztaty fotografii historycznej wprowadziły uczestników festiwalu w świat najstarszych technik fotograficznych - cyjanotypii i naświetleń stykowych. Uczestnicy na światłoczułych papierach mogli m. in. układać kompozycje z roślin i wystawiać je na działanie słońca. W strefie warsztatów powstawały obrazy z wykorzystaniem różnych technik: string artu, mchu, mozajek z potłuczonych płytek. Fani recyclingu wykonywali lampiony ze słoików oraz pufy ze starych opon i sznurka. W strefie warsztatów powstawały też makramy, papierowe kwiaty i odlewy gipsowe, etnobiżuteria, warzywne prace plastyczne. Wspólnie z Kołem Gospodyń Wiejskich Kije i Wianki odkrywane były zapomniane smaki kuchni regionalnej.

Festiwalowa strefa rodziny to z jednej strony animacje, gry plenerowe, ekotarg, wspólne śniadanie na trawie, zabawy dla całych rodzin, z drugiej zwrócenie uwagi na ważkie społecznie tematy, takie jak bariery osób niepełnosprawnych, uzależnienia, hejt i mowa nienawiści. Nie zabrakło spotkań z psychologiem, specjalistami z zakresu uzależnień i doradcami. Odbył się też cykl zajęć dla dzieci pn. „Wylogowani” pokazujący dzieciom uroki świata offline - magię gier podwórkowych i tajemniczy świat mazurskich legend.

Festiwalowa strefa aktywności to regaty, tenis ziemny, bieg dookoła jeziora, wyścigi kajakowe, zajęcia hula hop, zumba, nauka chodzenia na specjalistycznych, rozwieszonych między drzewami taśmach w miasteczku Slacline, zawody treningowe psów Agility, a także strefa „nie tylko dla kanapowców” z możliwością gry w badmintona, piłkę nożną i rzucania profesjonalnym frisbee.

Festiwalowa strefa artystyczna to przede wszystkim koncerty. Festiwalowy czwartek zakończony został kameralnym koncertem Trio A’tre na Kamiennej Półrotundzie, zaś 13 i 14 sierpnia na dużej scenie w Amfiteatrze Podzamcze wystąpiły polskie gwiazdy największego formatu: Brodka, Zalewski, Smolik i Kev Fox oraz duet Karaś/Rogucki. W Galerii Prawdziwej Sztuki im. Andrzeja Legusa odbył się wernisaż wystawy Olivera Priebe. Nie zabrakło też kina pod gwiazdami. Na festiwalu zaprezentowane zostały klimatyczne krótkie formy filmowe na najwyższym artystycznym poziomie, czyli: „Legendy Polskie Allegro”, „Jaga”, „Operacja Bazyliszek”, „Smok”, „Twardowsky”, i „Twardowsky 2.0.”


Zdjęcie przedstawia artystę grającego na gitarze.
Zdjęcie przedstawia artystę grającego na gitarze i śpiewającego do mikrofonu.
Zdjęcie przedstawia artystę z gitarą.
Zdjęcie przedstawia osobę w kostiumie - Kapitan Ameryka
Zdjęcie przedstawia ćwiczące kobiety.
Zdjęcie przedstawia trzy osoby w białych t-shirt-ach.



Pozostałe imprezy ponadlokalne



  • Sztama

  • Poezji gram

  • Oleckie Święto Mleka i Miodu

Zdjęcie przedstawia stoisko z żółtym serem.
Zdjęcie przedstawia słoiczki z miodem.
Zdjęcie przedstawia wyroby mleczne firmy mleczarskiej Olecko.
  • Święto plonów

  • Swojskie Spotkania

  • Senioriada



kino mazur



185

Liczba sensów filmowych w 2021 r.

4 609

Liczba uczestników sensów filmowych

w 2021 r.

  • W ramach edukacji filmowej odbyło się 5 spotkań, w których wzięło udział 323 uczestników.

  • Kino w okresie pandemii nie działało. Działalność wznowiono zgodnie z wytycznymi rządowymi. W I półroczu 2021 r. kino było czynne w okresie 12.02.2021 do 26.02.2021r. oraz 21.05.2021 r. do 27.06.2021 r.

  • Podczas „Wakacji z kinem” wyświetlono 9 seansów dla 451 widzów.

  • W ramach projektu „Czar Północy - rozwój wspólnej turystyki festiwalowej Olecka i Gusiewa” był festiwal Bajki Rosyjskiej, gdzie odbyło się 13 seansów dla 1.492 widzów.

  • W ramach Przegląd filmu Rosyjskiego wyświetlono 2 spektakle dla 58 widzów.



pozostałe działania kulturalne



Centrum Informacji Turystycznej

Centrum Informacji Turystycznej było czynne od poniedziałku do piątku w godz. 9.00-17.00. W okresie styczeń - czerwiec Centrum Informacji Turystycznej odwiedziło 2.494 turystów krajowych i 138 turystów zagranicznych. Informacja turystyczna była udzielana także telefonicznie. Rozmówcy telefoniczni zainteresowani byli przede wszystkim bazą noclegową, agroturystyczną, gastronomiczną, atrakcjami Olecka i regionu oraz imprezami kulturalnymi w mieście.

Wolontariat Kultury WSPAK

To licząca 6 osób grupa młodzieży w wieku 13-20 lat, która organizuje nieodpłatnie gry miejskie, gry terenowe, działania kulturalne, konkursy wiedzy. Wolontariat wspomaga też wszelkie działania kulturalne organizowane przez ROK. W związki z epidemią COVID-19 grupa zawiesiła działalność zgodnie z obowiązującymi przepisami. Po zniesieniu obostrzeń grupa zorganizowała Wodne szaleństwo - wielką bitwę na balony z wodą.

Centrum Edukacyjno-Kulturalne w Kijewie

Centrum Edukacyjno-Kulturalne w Kijewie użyczało pomieszczeń i sprzętu Szkole Podstawowej w Gąskach na funkcjonowanie Zespołu Wychowania Przedszkolnego w Kijewie, wynajmowało 2 pomieszczenia na działalność gospodarczą, użyczało również sprzętu komputerowego do pracy zdalnej uczniom i pracownikom, a także użyczało nieodpłatnie pomieszczeń dla koła Gospodyń Wiejskich „Kije i Wianki”. W sumie w 2021 r. zrealizowano 26 wydarzeń.

Miejska Orkiestra Dęta

Miejską Orkiestrę Dętą prowadzi kapelmistrz, który jest jednocześnie Instruktorem od instrumentów dętych drewnianych oraz Instruktor od instrumentów dętych blaszanych. Orkiestra obecnie liczy 23 osób. W pierwszym półroczu 2021 r. działalność orkiestry została zawieszona z powodu pandemii. Muzycy w tym okresie pracowali zdalnie, przygotowywali koncerty na lato. W okresie czerwiec-grudzień MOD wykonała 11 koncertów.

Olecka Izba Historyczna

W Oleckiej Izbie Historycznej w I połowie 2021 r. nie było odwiedzających z powodu zamknięcia spowodowanego epidemią COVID-19. W tym okresie zbierano artykuły i ilustracje do planowanego wydawnictwa na temat plebiscytu w Olecku. Współpracowano nad przygotowaniem multimedialnych informacji dotyczących historii miasta i regionu oraz partnerskiego Miasta Gusiewa. W II półroczu przeprowadzono 6 spotkań i wykładów dla 114 osób. Izbę w 2021 r. odwiedziły 193 osoby.

Zespół „Oleckie Echo”

Zespół „Oleckie Echo” liczy 12 członków. Prowadzony jest przez dwie osoby - instruktora i akompaniatora. W pierwszym półroczu 2021 r. zespół nie występował, pracował zdalnie. W tym okresie przygotowano w studiu nagrań piosenki na obchody Dnia Babci i Dziadka, Walentynki, Dnia Kobiet, Dnia Matki. Zespół nagrywał piosenki związane z wiosną. Przygotowano utwory i nagrano płytę. Przez okres pandemii zespół przygotowywał się do imprez letnich. W drugiej połowie roku zespół dawał koncerty na terenie Gminy i Powiatu Olecko.

Zespół śpiewaczy „Sedranianki”

Zespół liczy 10 osób. Zespół odkrywa, przypomina i pokazuje stare zwyczaje, obrzędy regionu, śpiewa pieśni w gwarze mazurskiej. Zespół w 2021 r. pracował głównie zdalnie, tj. zorganizował spotkanie na temat: Boże Narodzenie w kulturze i tradycji ludowej - nauka starych kolęd w gwarze mazurskiej, pieczywo obrzędowe, potrawy regionalne. W trakcie ferii zimowych zorganizowano warsztaty szydełkowania i wykonywanie „pająka” - dawnej ozdoby chaty wiejskiej, zorganizowano też spotkanie o tematyce „Karnawał i zapusty w kulturze i tradycji ludowej”. W okresie pandemii zespół kontynuował zdalna naukę nowych pieśni. W czerwcu trwały przygotowania do obchodów Nocy Świętojańskiej, w której zespół uczestniczył.

Zdjęcie przedstawia paradę orkiestry dętej.
Zdjęcie przedstawia koncert zespołu ludowego.
Zdjęcie koncertu zespołu ludowego.